Czy warto na własną rękę kandyzować owoce

Pewna część osób doskonale wie o tym, że kiedyś kandyzowane owoce wytwarzało się we własnych kuchniach, bo na wsi nie można było kupić tych wyrobów w sklepach. Dlatego pewna część gospodyń wiejskich miała kandyzowane owoce własnej produkcji. W obecnych czasach ta umiejętność kandyzowania nawet na wsi nie jest często spotykaną, choć moda na własnoręcznie robione owoce kandyzowane powraca, ze względu na to, że żyjemy w epoce portali społecznościowych i blogów, a na nich sporo się pisze o tym, że te kupne owoce kandyzowane zawierają substancje konserwujące, które negatywnie wpływają na kondycję skóry i paznokci. Kluczowe znaczenie mają też domowe wydatki, czyli to że kandyzowanie w kuchennych warunkach to oszczędzanie, bo w ten sposób można zakonserwować pewną część zbiorów z własnego przydomowego ogrodu.

Przepisy na kandyzowane owoce, które można znaleźć w sieci

W epoce portali społecznościowych i blogów pewna część blogerów zajmuje się kandyzowaniem owoców na własna rękę. Mowa tu nie tylko o samym opublikowaniu przepisu wraz z ładnymi zdjęciami, ale też o udokumentowaniu domowego kandyzowania za pomocą telefonu z kamerą. Czasami nawet taki bloger przypala nieco te kandyzowane owoce, po to by ukazać jakich błędów nie popełniać podczas procesu kandyzowania śliwek lub moreli. Jednym słowem w tych swoich instrukcjach chce być jak najbardziej dokładnym, bo jego blog ma charakter dydaktyczny. Wiele znaczy też i to, że skupia się nie tylko na poprawnym wykonawstwie kandyzowania, ale też i porównuje koszty tego kandyzowania na własną rękę z kosztami zakupu ekologicznych owoców kandyzowanych na wagę w markecie, po to by dać pełen obraz wynikający z różnic wydatków na każdym kilogramie owoców kandyzowanych.

Owoce kandyzowane w ciastach i lodach

Wielu doskonale wie o tym, że owoce kandyzowane już same w sobie są ciekawą przekąską i na dokładkę są zdrowe, czyli można je dawać dzieciom i będą lepszymi od tanich słodyczy, ale można je też podać z lodami śmietankowymi lub czekoladowymi, a nawet dodawać do ciast. Blisko sto lat temu takie zastosowanie owoców kandyzowanych, czyli dodawanie ich do ciast różnego rodzaju było normą, a nawet robiono zbożowe ciasteczka z nimi. Wiele znaczyło też i to, że był to bardzo zdrowy poczęstunek. Rzecz jasna potem zapomniano o tych przepisach i recepturach, ale obecnie moda na ciasta z owocami kandyzowanymi powraca i co najistotniejsze, często są to owoce kandyzowane z własnej kuchni, czyli te, które dana gospodyni domowa zrobiła samodzielnie. Nie chodzi tu jedynie o to by się pochwalić przed najbliższymi znajomymi, ale też i o to, by podkreślać swoją fascynację ekologicznymi przekąskami.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com